Ohjelma 2020

LEMIN MUSIIKKIJUHLIEN OHJELMISTOON ON TULOSSA MUUTOKSIA, JOISTA JOHTUEN LIPUNMYYNTI ON KESKEYTETTY 31.5. SAAKKA.
UUSITTU OHJELMISTO JULKAISTAAN 1.6.

Ke 29.7.

Heinrich & Robert – Jussi & Justas
klo 19, Lemin kirkko

R. Schumann: Der arme Peter op. 53 nro 3 (Heine)

R. Schumann: Liederkreis op. 24 (Heine)

R. Schumann: Dichterliebe op. 48, 20 laulun versio (Heine)
Jussi Vänttinen, baritoni
Justas Stasevskij, piano

 

To 30.7.

Klassinen, sankarillinen ja kypsä
klo 14, Lemin kirkko
Ludwig van Beethoven:
Pianosonaatti op. 27 nro 2 “Kuutamo”
Pianosonaatti op. 53 “Waldstein”
An die ferne Geliebte op. 98
Erik Rousi, basso
Johannes Piirto, piano

Ensimmäisen koulukunnan miehet
klo 19, Lemin kirkko
W. A. Mozart: Alkusoitto oopperasta Bastien & Bastienne
J. Haydn: Sellokonsertto nro 1 C-duuri
L. van Beethoven: Sinfonia nro 3 op. 55 “Eroica”
Tuomas Ylinen, sello
James Kahane, kapellimestari
Helsingin kamariorkesteri

 

Pe 31.7.

Särälounas
klo 12, Lemin kotiseutumuseo
Esityksiä festivaalin taiteilijoilta

Kesäpäivän konsertti
klo 14, Vanamokoti
Esityksiä festivaalin taiteilijoilta

Kummitus & Arkkiherttua
klo 19, Lemin kirkko
Ludwig van Beethoven:
Pianotrio D-duuri, op. 70 nro 1 “Aave”
Pianotrio B-duuri, op. 97 “Arkkiherttua”
Jukka Merjanen, viulu
Tuomas Ylinen, sello
Justas Stasevskij, piano

Bandit Queens
klo 21, Ravintola Jehu
Hannele Haimila, laulu
Heidi Aaltonen, laulu
Susanna Syrjäläinen, laulu & sello
Jarno Junnonen, kitara
Jerso Ylärakkola, dobro & banjo

 

La 1.8.

Laululavakarkelot
klo 9.30, Laululava
Festivaalin taiteilijoita
Nicholas Pulkkinen, piano

Lastenooppera: Tuhkimo
klo 14, Tapiola
G. Rossini: Tuhkimo (suomeksi esitetty lastenversio)
Suvi Larjamo, Tuhkimo
Topias Lundell, Prinssi Ramiro
Vikke Häkkinen, Dandini
Veli-Pekka Väisänen, Don Magnifico
Ronnie Karlsson, Alidoro
Johanna Lesonen, Clorinda
Outi Pekkarinen, Tisbe

C-duurimessu op. 86
klo 19, Lemin kirkko
Ludwig van Beethoven:
C-duurimessu op. 86
Eugenia Dushina, sopraano
Pihla Terttunen, mezzosopraano
Markus Francke, tenori
Erik Rousi, basso
Etelä-Karjalan klassinen kuoro
Helsingin kamariorkesteri
James Kahane, kapellimestari

Kirsi Rissanen & Marttyyrit
klo 21, Kouvon baari
Kirsi Rissanen, laulu
Maarit Peltoniemi, piano
Marjukka Pola, viulu
Susanna Syrjäläinen, sello
Päivi Valkeajoki, harmonikka

 

Su 2.8.

Musiikillinen jumalanpalvelus
klo 10, Lemin kirkko
Jussi Vänttinen, baritoni
Yhteistyössä Taipaleen seurakunnan kanssa

Operetin taikaa
klo 15, Tapiola
Operettisävelmiä
Eugenia Dushina, sopraano
Pihla Terttunen, mezzosopraano
Markus Francke, tenori
Johannes Piirto, piano

 

Oikeudet ohjelmamuutoksiin pidätetään.